Fuat AYDOĞDU
Sevildiğinden emin olunca, insan ne kadar da cüretkar oluyor.
» » Müziğin 10 İlginç Psikolojik Faydası

Müziğin 10 İlginç Psikolojik Faydası

Müziğin 10 İlginç Psikolojik Faydası Yazısı Resmi
Müziğin 10 İlginç Psikolojik Faydası Yazısı Resmi
Müzik dinlemenin çoğumuz için eğlenceli bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz, peki ya bizi daha sağlıklı yaptığını söylersek... Müzik dinlemek sadece bir zevk olarak görülse de psikolojik olarak birçok faydasının olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. 

Müziğin düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı etkileyebileceği fikri büyük olasılıkla bir sürpriz değildir. Müziğin ruh halinizi etkilediğini ya da sizi harekete geçirdiğini dinlemiş olduğunuz duygusal ya da hareketli bir parçada görebilirsiniz. Ancak müziğin psikolojik etkileri, tahmin edebileceğinizden daha güçlü ve geniş kapsamlı olabilir. Müzik terapisi, bazen duygusal sağlığı geliştirmek, hastaların stresle başa çıkmalarına yardımcı olmak ve psikolojik iyilik halini artırmak için kullanılan bir müdahaledir. Hatta bazıları, müzik konusundaki zevkinizin kişiliğinizin farklı yönleri hakkında fikir sahibi olabileceğini öne sürüyor. Müzik, zihni rahatlatabilir, vücuda enerji verebilir ve hatta insanların ağrıyı daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir. Peki, müzik başka hangi yararları sağlayabilir?

1 - MÜZİK BİLİŞSEL PERFORMANSINIZI GELİŞTİREBİLİR.

Araştırmalar, yaşlılarda özellikle bir işe odaklanırken çalınan bir fon müziğinin bilişsel performansını olumlu olarak etkilediğini göstermiştir.  Özellikle çalınan fon müziğinin eğlenceli olması bilişsel süreçlerde işlemleri kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Siz de herhangi bir iş yaparken eğlenceli bir fon müziği seçebilir ve etkisini gözlemleyebilirsiniz. Seçeceğiniz müzikte karmaşık sözlerin olmamasına dikkat ediniz.

2 - MÜZİK DİNLEMEK STRESİ AZALTABİLİR.

Müziğin stresi azalttığı uzun zamandır bilinmektedir. Yazlık endüstrisinin zihni sakinleştirmek ve gevşemeyi teşvik etmek için yaratılmış meditatif müzik üzerine odaklandığını düşünün. Neyse ki, bu araştırma tarafından desteklenen bir trend. Müzik dinlemek, stresle baş etmenin etkili bir yolu olabilir.


2013 yılında yapılan bir araştırmada, katılımcılar stres yaratan bir olaya maruz kalmadan önce üç koşuldan birine ve ardından psikososyal stres testine katıldılar. Bazı katılımcılar rahatlatıcı müzik dinlerken, diğerleri dalgalanan suyun sesini dinledi ve geri kalan hiçbir işitsel uyarım almadı.


Sonuçlar, müzik dinlemenin, insan stresine, özellikle de otonom sinir sistemine etkide bulunduğunu göstermiştir. Müzik dinleyenler bir strese maruz kaldıktan sonra daha çabuk iyileşme eğilimindeydiler.