Fuat AYDOĞDU
“Söz” ile “sihir” başlangıçta aynı şeylerdi. Kelimelerin sihirli güçleri vardır.
» » Psikanalitik Kuram - Sigmund Freud

Psikanalitik Kuram - Sigmund Freud

Psikanalitik Kuram - Sigmund Freud Yazısı Resmi
Psikanalitik Kuram - Sigmund Freud Yazısı Resmi
Sigmund Freud, Ne büyük adam. Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık deyince akla gelen isim. Ağzında piposu ve siyah beyaz fotoğraflarıyla Sigmund Freud kendisinden sonra gereln bir çok bilim adamını etkilemiştir. Yahudi kökenli bir nörolog olan Sigmund Freud'un geliştirdiği Psikanalitik kuram hakında kısa bilgiler vermeye çalışacağım.
Psikanalitik Kuram;


"İnsan doğası gereği kötüdür" diyen Sigmund Freud insanın iki temel yıkıcı dürtüsü olduğunu kabul eder. Bunlar: "Saldırganlık" ve "Cinsellik". İnsan davranışlarının temelinde bilinçaltı süreçlerin olduğunu süren Sigmund Freud, bireyin toplum nazarında onay göremeyen istekleri, yasaklanan ve engellenen duygu ve düşüncüleri çoğu zaman istemsiz olmakla birlikte bilinçaltına itilir. Ancak insan davranışlarını da bilinçaltında yatan bu istekler ve duygular etkiler.
Psikanalitik Kurama göre danışmanın rolü, bilinçaltına gönderilen malzemeyi bilince çıkarmak olmalıdır. Bilince çıkarılan malzeme hastaya yorumlanmalıdır.  Bireyin bilinçaltında bulunan her şeyi açığa çıkarmak, ancak bir takım analitik yöntemlerle ve uzmanların yönlendirmesinde gerçekleşecek bir durumdur. Bu noktada Psikanalitik kuram psikolojik ölçme araçlarından ve projektif testlerden yararlanmaktadır.Bu testlerle birlikte özellikle rüya analizi, serbest çağrışım, transferans(aktarım), yorumlama bu süreçte kullanılan tekniklerdir.