Fuat AYDOĞDU
“An” asla bir şeyi veremez: Anlamı. Mutluluğun ve anlamın yolları aynı değildir.
» » Psikolojik Danışma Hizmeti Almayı Engelleyen 7 Neden

Psikolojik Danışma Hizmeti Almayı Engelleyen 7 Neden

Psikolojik Danışma Hizmeti Almayı Engelleyen 7 Neden Yazısı Resmi
Psikolojik Danışma Hizmeti Almayı Engelleyen 7 Neden Yazısı Resmi
İnsanlar psikolojik danışma hizmeti alma noktasında sıklıkla aynı konularda direnç gösterir. Genellikle süreci nasıl ilerleyeceği konusunda endişe duyan bireyler aşağıda açıklayacağımız  9 nedenden ötürü genellikle psikolojik danışma hizmetinden kendilerini alıkoyarlar.

1 - SORUNLARIM GERÇEKTEN DE O KADAR KÖTÜ DEĞİL

İnsanlar çoğu zaman baş başa kaldığı sorunların psikolojik danışma hizmeti yardımı alacak kadar ciddi olmadıklarını düşünürler. Ya da psikolojik danışma hizmetinin salt çok ciddi problemlerle ilgilendiğini sanırlar. Bu her ne kadar bir seçenek olsa da psikolojik danışma hizmetinin önleyici özelliği de unutulmamalıdır. Yaşanılan sorunun daha fazla çözümsüz kalması için neden bekleriz ki?

2 - SORUNLARIMI KENDİ BAŞIMA ÇÖZEBİLMELİYİM

Nasıl ki fiziksel bir probleminiz için bir doktora başvurmanız gerekiyorsa, bir psikolojik danışman da duygusal problemleriniz noktasında uzman olarak danışabileceğiniz biri olmalıdır. Psikolojik danışma hizmeti ile sorunlarınızın çözümü konusunda beceriler kazanırsınız ve bu da sizi daha öz güvenli kılar.

3 - PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETİ ALIRSAM BU SÜREKLİ BİR HAL ALIR MI?

HAYIR! Psikolojik danışma sıklığı ve süresi psikolojik danışman ve danışan arasında görüşülerek karara bağlanır. Bireyler sorunlarının türüne göre çok çeşitli psikolojik danışma yaklaşımıyla çeşitli sürelerde psikolojik danışma hizmeti alabilirler.

4 - TÜM ÖZELİMİ PSİKOLOJİK DANIŞMANA AÇMAK ZORUNDA KALACAĞIM.

Psikolojik Danışma Hizmeti, bireylerin sorunlarıyla başetmek için başvurduğu uzman kişilerce verilir. Danışma hizmeti alan danışan kendini açma konusunda özgürdür. Bazı sorunların çözümü için danışan kendi özel bilgilerimi paylaşabilir. Ancak bunun için terapötik bir iletişim önkoşuldur. Bu terapötik ortam danışan gizliliğine önem vermesi veren ve mesleğinin etik ilkeleri arasında gizlilik olan bir psikolojik danışmanın becerisiyle gelişir. Yine danışan tıpkı danışma süresinde karar sahibi olduğu gibi kendi özel bilgilerini paylaşma konusunda da herhangi bir zorlamaya tabi tutulmaz ve kendisiyle ilgili bilgileri verirken kararı önemlidir. 

5 - YARGILANACAĞIM
İnsanlar özellikle duygularından bahsederken kendilerini savunmasız hissederler. İkili ya da toplumla olan ilişkilerde çoğu kez duyguları konusunda eleştirilen insanlar olmuştur. Ancak özel uzmanlığı bulunan psikolojik danışmanlar danışma ortamında danışanlarını yargılamak için bulunmazlar. Danışmanınızın size yardım etmek için orada olduğunu unutmayın

6 - PSİKOLOJİK DANIŞMANIM KOLTUK DEĞNEĞİM OLACAK

Psikolojik danışmanlar danışma sürecinde danışanlarının kendilerine bağımlı kişiler olmasını istemezler. Psikolojik danışmanlar danışanların tamamen bağımsız hareket etmelerini saplamak, onların baş etme becerilerini güçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak için danışma hizmeti verirler. 

7 - KENDİM HAKKINDA NE ÖĞRENECEĞİM KONUSUNDA ENDİŞELİYİM.

İnsanlar psikolojik danışmanları kendileri üzerinde sürekli tahliller yapan insanlar olarak görürler. Oysa psikolojik danışmanlar danışanın içinde bulunduğu ancak farkına varamadığı durumlarda danışanın potansiyelini kendisine yansıtan bir ayna görevi üstlenir. Farkındalık insanların kendi yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmayı sağlar.  Psikolojik danışmanınızla kaygılarınız hakkında konuşup onu bilgilendirebilirsiniz.